GOSPODARKA
LOKALNA PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ
Wpływy z PIT i CIT na mieszkańca w 2021 r.:
1 320 zł
-14,96%
do roku 2020
2 986
Liczba osób prowadzących działalność gospodarczą
256
Liczba wniosków o wpis do rejestru REGON
156
Liczba wniosków o wypis z rejestru REGON
Podatki dla przedsiębiorców w 2021 r.
Choć podjęto decyzję o podniesieniu stawek podatkowych od nieruchomości i podatku od środków transportowych, to utrzymanie ich na poziomie niższym niż maksymalne jest wyrazem dążenia władz Miasta Żywca do zwiększania potencjału gospodarczego miasta. Potwierdzają to chociażby dane o liczbie podmiotów wpisanych w 2021 r. do rejestru REGON. Liczba nowych wpisów w 2021 r. była trzykrotnie wyższa w stosunku do roku poprzedniego. Wysokość obowiązujących stawek zapewnia stabilność finansową miasta, a przy tym gwarantuje możliwość dalszego rozwoju. Pochodną zwiększającej się bazy przedsiębiorców na terenie Miasta Żywca są również uzyskiwane wpływy z podatku PIT i CIT. W 2021 r. wysokość wpływów z tych podatków w przeliczeniu na 1 mieszkańca wyniosła 1.320 zł.
Współpraca z biznesem
Miasto Żywiec aktywnie współpracuje z miejscowymi podmiotami gospodarczymi. Duże znaczenie wizerunkowe posiadają relacje z Grupą Żywiec S.A. oraz Żywiec Zdrój. W 2021 r. miasto wspierało promocję działań koalicji obu podmiotów pn. "Dbamy o wodę". Celem koalicji jest, aby poprzez edukację i współpracę z podmiotami prywatnymi i publicznymi aktywizować do działania na rzecz ochrony zasobów wodnych Żywiecczyzny. Symboliczną inauguracją działalności koalicji było podpisanie przez firmy wspólnego manifestu, w którym podkreślają znaczenie wody dla regionu i zapraszają do wspólnych działań na rzecz retencji. To pierwsze tego typu partnerstwo firm w Polsce.
W dniu 28.09.2021 r. odbyło się uroczyste podpisanie porozumień o współpracy pomiędzy Akademią WSB a Urzędem Miasta Żywiec, wszystkimi Gminami Powiatu Żywieckiego oraz Zarządem Terenowym Wojewódzkiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów województwa śląskiego działającego przy Komendzie Powiatowej Policji w Żywcu.
Męskie Granie 2021
"Od 2010 roku, z wyjątkiem 2020 r., kiedy odbyła się tylko edycja on-linie, w Żywcu ma miejsce finał trasy koncertowej Męskie Granie. Nie inaczej było również w tym roku. Dwa dni (...) były prawdziwymi muzycznymi wydarzeniami. Cieszy fakt, że do naszego miasta na finał tej wielkiej ogólnopolskiej imprezy zapraszane są najbardziej uznane nazwiska polskiej sceny muzycznej. "To sprawia, że do Żywca przyjeżdżają fani muzyki z całej Polski. Cieszę się, że impreza ta odbywa się w miłej, kulturalnej atmosferze, a osoby które przyjeżdżają do Żywca chętnie zwiedzają nasze miasto, korzystają z bazy gastronomicznej i noclegowej Żywca i Żywiecczyzny".
- Burmistrz Antoni Szlagor
ZARZĄDZANIE PRZESTRZENIĄ
Odpowiednie zarządzanie przestrzenią w mieście ma bardzo duże znaczenie dla utrzymania porządku przestrzennego, a uchwalanie nowych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego ma korzystne długotrwałe efekty. Zmniejsza się liczba wydawanych decyzji o warunkach zabudowy przez co procesy inwestycyjne są sprawniejsze. Nowe plany miejscowe wpływają korzystnie na zagospodarowanie niezabudowanych jeszcze terenów.
W Żywcu zdecydowana większość powierzchni objęta jest MPZP. Taki stan wpływa pozytywnie na wizerunek miasta oraz zadowolenie mieszkańców poprzez poprawę warunków ich życia i ochronę walorów przyrodniczych i kulturowych oraz usprawnia procesy inwestycyjne. W 2021 r. nie wydano żadnej decyzji o warunkach zabudowy.
2
Liczba MPZP
obowiązujących
0
Liczba planów
uchwalonych
4 960
Powierzchnia objęta
MPZP (ha)
98,14 %
Powierzchnia miasta
objęta MPZP (%)
MPZP - załącznik do uchwały NR IX/64/2019 Rady Miejskiej w Żywcu z dnia 30 kwietnia 2019 r.
TERENY ZIELONE
Wydatki poniesione przez Miasto Żywiec na utrzymywanie zieleni wyniosły 190.155,62 zł. Przeznaczono je m.in. na:
zakup kolorowych donic na rynek oraz ziemi, kory, kwiatów i drzew do ich obsady,
zakup leżaków na rynek z logo Miasta Żywca,
wykonanie ekspertyzy dendrologicznej drzew na ul. Dworcowej (3 szt.) i ul. Paderewskiego (1 szt.),
zakup desek do ławek na Placu Mariackim,
zakup i obsadę kwiatami konstrukcji kwiatowych (kwietników) na rynku i w parku,
bieżące utrzymanie terenów zieleni (grabienie liści i traw, koszenie trawników, cięcia pielęgnacyjne małych drzewek, przycinanie żywopłotów, krzewów itp.),
pielęgnację drzewostanu - pielęgnacja, wycinka, frezowanie pni,
zakup donic oraz doniczek na latarnie (wraz z transportem) pod obsady kwiatowe oraz donic betonowych, zakup nawozów do kwiatów, zakup trawy,
zakup i obsadę kwiatami doniczek na latarnie, donic na rynku i w Zabłociu, rabaty kwiatowej, ronda,
zakup narzędzi i sprzętu.
429,96
Powierzchnia terenów chronionych (ha)
67,21
Powierzchnia parków (ha)